Trzyczęściowy podręcznik „Szachy” dla początkujących - autorstwa Mirosławy Litmanowicz, „ABC szachisty” i „Szachowe klejnoty” - Tadeusza Czarneckiego, „Wyprawa do krainy szachów” - Jurija Awerbacha i Michaiła Bejlina, to tylko niektóre pozycje z zakresu literatury fachowej, które można odnaleźć w zasobach naszej biblioteki. Z pewnością pomogą nam one odsłonić tajniki jednej z najstarszych gier strategicznych, która mimo upływu wieków cieszy się wciąż niesłabnącą popularnością. Również w naszej szkole znajdziemy wielu zwolenników tej królewskiej rozrywki, o czym mogliśmy się przekonać podczas II Turnieju Szkolnej Ligi Szachowej, którego organizatorem był pan mgr Adam Składanowski.

Spośród dostępnych w naszej bibliotece książek szachowych na szczególną uwagę zasługują dwie pozycje - „Z szachami przez wieki i kraje” Jerzego Giżyckiego oraz „Nowe dykteryjki i ciekawostki szachowe” Władysława Litmanowicza. Pierwsza z nich jest jedyną w swoim rodzaju w całej literaturze tematycznej. Autorowi udało się w przystępny i interesujący sposób ukazać dzieje gry szachowej, jej rozwój oraz wpływ na kulturę narodów cywilizowanych.

Druga z książek jest zbiorem krótkich, błyskotliwych i humorystycznych opowiadań oraz historyjek związanych z tematem. Zawiera zarówno partie szachowe wraz z analizą, jak i anegdoty dotyczące wybitnych szachistów, czy też cytaty na temat szachów.

Niekwestionowane walory obydwu propozycji z pewnością docenią zarówno znawcy jak i sympatycy szachowych rozgrywek. Podczas zajęć bibliotecznych mieli okazję przekonać się o tym także uczniowie kl. 1TE - Szymon Żak, Sebastian Walowski, Mateusz Łaski oraz Janek Rolek (członek drużyny ZST, która pod opieką pana Adama Składanowskiego wywalczyła III miejsce podczas Powiatowej Drużynowej Licealiady w Szachach).

Serdecznie polecam i zachęcam do wypożyczenia!

tekst i fot. mgr M. Jachym