Miło nam poinformować, że nasza szkoła otrzymała specjalne podziękowanie od Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz Pierwszej Damy Agaty Kornhauser – Dudy za udział w tegorocznym Narodowym Czytaniu. Do podziękowania dołączony został upominek w postaci bogato ilustrowanego, okolicznościowego egzemplarza „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza, który wzbogaci księgozbiór biblioteki szkolnej:

"Serdecznie dziękujemy za udział w Narodowym Czytaniu „Ballad i romansów”. Bardzo się cieszymy, że wszyscy razem współtworzyliśmy to wspaniałe wydarzenie, które miało tak wielki zasięg. Jesteśmy pod wrażeniem Państwa zaangażowania, dzięki któremu Narodowe Czytanie znów sprawiło wiele radości i dowiodło, że klasyka polskiej literatury pozostaje dla nas wciąż żywa i inspirująca i że nasz literacki kanon niezmiennie nas jednoczy.

Podczas tegorocznej odsłony Narodowego Czytania poezja Adama Mickiewicza rozbrzmiewała w tysiącach miejsc w Polsce i na całym świecie, odkrywając na nowo piękno polszczyzny i bogactwo kulturowe Rzeczypospolitej. Powszechna lektura „Ballad i romansów” stanowiła zarazem wyjątkowe uhonorowanie Roku Romantyzmu Polskiego, co jest dodatkowym walorem tej akcji i zasługuje na osobne docenienie.

Jako wyraz podziękowania i pamiątkę wspólnej lektury proszę przyjąć okolicznościowy egzemplarz „Ballad i romansów”, wzbogacony ilustracjami, które powstały specjalnie na Narodowe Czytanie 2022. 

 

Z wyrazami szacunku i sympatii"

 

Warto dodać, że jesteśmy jedyną szkołą w Jaśle (oprócz Bajkowego Prywatnego Przedszkola i Niepublicznego Przedszkola „Kraina Słodziaków”), która oficjalnie figuruje na stronie prezydenckiej wśród zarejestrowanych uczestników Narodowego Czytania „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza.1

Na koniec zdradzamy, że w kolejnym roku - podczas Narodowego Czytania 2023 – poznamy treść powieści Elizy Orzeszkowej pt. „Nad Niemnem”. Już dziś zapraszamy na XII edycję!

 

PS Więcej informacji na temat tegorocznego przebiegu Narodowego Czytania w naszej szkole można znaleźć we wrześniowych artykułach (Co w trawie piszczy, czyli nowości w bibliotecznej gablocie, Narodowe Czytanie "Ballad i romansów" w naszej szkole, W tajemniczym świecie ballad Mickiewicza - lekcje biblioteczne).

 

Uczestnicy akcji, Oficjalna Strona Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, https://www.prezydent.pl/aktualnosci/inicjatywy/narodowe-czytanie/2022-ballady-i-romanse/uczestnicy-akcji/events,jaslo,310, dostęp: 17.09.2022 r.

oprac. mgr M. Jachym