Przegląd nowych książek, które pojawiły się w ostatnim czasie na naszych półkach, rozpoczynamy od autobiograficznej powieści pt. „Lata”. Jej autorką jest współczesna francuska pisarka Annie Ernaux, laureatka Literackiej Nagrody Nobla 2022. Czytelników zainteresowanych tą pozycją odsyłamy do zakładki bocznej „Biblioteka poleca”, gdzie znajduje się więcej informacji na ten temat.

„Marzenie panny Benson”, autorstwa Rachel Joyce, to opowieść o sile kobiecej przyjaźni, dzięki której można osiągnąć to, co wydaje się niemożliwe i przeżyć przygodę, która diametralnie odmieni życie. Historia głównych bohaterek - rozważnej Margery Benson oraz zwariowanej Enid Pretty - doskonale pokazuje, że przeciwieństwa się przyciągają i stanowią dla siebie idealne uzupełnienie. Brytyjska pisarka zawiera w swojej książce optymistyczne przesłanie, że na spełnianie marzeń nigdy nie jest za późno i zawsze warto zawalczyć o ich realizację. Koleje losu Enid i Margery są również przestrogą dla czytelników, jak mylne jest dyskredytowanie ludzi z powodu wyglądu zewnętrznego i tzw. pierwszego wrażenia.

„Repetytorium. Podręcznik do szkół ponadpodstawowych” (wydawnictwo MacMillan) to propozycja zarówno dla uczniów jak i nauczycieli. Zapewnia kompleksowe wsparcie podczas przygotowań do nowego egzaminu maturalnego z języka angielskiego, na poziomie podstawowym i rozszerzonym. Autorkami bestsellerowej publikacji są: Marta Rosińska, Lynda Edwards oraz Monika Cichmińska. Podręcznik przekazała w darze do naszej biblioteki - pani mgr Marzena Olbrot. Dziękujemysmile. W księgozbiorze posiadamy również drugi egzemplarz oraz 48-stronicowy dodatek Use of English Practice Book”, wydany z myślą o wychowankach i nauczycielach anglistach.

„Chłopak z Konina, czyli sportowe wspomnienia Wojtka Ruminkiewicza” to kolejna nowość w naszej bibliotece. Jej bohaterem jest wielki pasjonat polskiego sportu o pseudonimie „Pyra”, który przez ponad 50 lat wiernie kibicował naszym zawodnikom podczas wielu olimpiad oraz wydarzeń sportowych. W rozmowie z Karolem Kuznowiczem (autorem książki), pan Wojtek Ruminkiewicz opowiedział nie tylko o swojej wielkiej miłości do sportu, ale również o przeżytej tragedii rodzinnej, jaką było porwanie dla okupu i zamordowanie jego 10-letniego syna Olka. Zespół Szkół Technicznych w Jaśle otrzymał ww. pozycję (wraz z dedykacją) od samego pana Wojciecha Ruminkiewicza, za pośrednictwem pana mgr. Piotra Czerkowicza – nauczyciela wychowania fizycznego. Dziękujemy!

Za sprawą pani psycholog, mgr Natalii Chodorowskiej – Karamon, księgozbiór biblioteczny wzbogacił się o kolejny tytuł. Mowa o „Psychologii klinicznej dzieci i młodzieży” pod redakcją naukową: Iwony Grzegorzewskiej, Lidii Cierpiałkowskiej oraz Anety R. Borkowskiej. Bestsellerowy podręcznik PWN polecany jest w szczególności psychologom praktykom i pedagogom, ale mogą korzystać z niego również rodzice, których niepokoi przebieg rozwoju oraz wzorce funkcjonowania dzieci.

Listę nowości zamyka powieść obyczajowa Carol Snow pt. „Hawajskie alibi”. To idealna lektura na wakacje – zabawna, humorystyczna i ze sporą dawką nieoczekiwanych zwrotów akcji.

Jane Shea i jej chłopak Jimmy jadą na wypoczynek do hawajskiego raju. Wyjazd zapowiada się cudownie, ale na miejscu pojawiają się komplikacje i Jimmy znika. Policja twierdzi, że utonął, a to dopiero początek czarnej serii… Tych wakacji Jane nie zapomni do końca życia!

Zapraszamy do wypożyczania i czytaniasmile.