Umberto Eco to włoski pisarz, filozof i teoretyk literatury. Przez czytelników ceniony jest za wszechstronność intelektualną, która znajduje odzwierciedlenie w jego utworach. Zmarł stosunkowo niedawno, bo w 2016 r. Na koncie ma siedem powieści. Ta najbardziej znana to, oczywiście, „Imię róży” - światowy bestseller przetłumaczony na 44 języki.

Polecany przeze mnie „Cmentarz w Pradze” to powieść kryminalno – szpiegowska, której akcja rozgrywa się w XIX wieku. Autor ukazuje w niej genezę kontrowersyjnych dokumentów, stanowiących dla Hitlera jeden z fundamentów jego szaleńczego planu zagłady Żydów, a także służących nazistowskiej propagandzie. Co istotne, autor podkreśla autentyczność wszystkich postaci w tej książce, z wyjątkiem głównego bohatera - Simone Simonini.

Utwór Umberto Eco jest nie tylko opowieścią o spiskach i mistyfikacjach, ale także głębokim studium natury człowieka oraz manipulacji władzą. To książka dla czytelników, którzy szukają literackiego wyzwania i fascynującej podróży w głąb historii oraz ludzkiej psychiki.

 

oprac. Kinga Smalara

uczennica kl. 1 Te