Piotr Stankiewicz to polski filozof i pisarz – z wykształcenia mgr astronomii i dr filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Czytelnikom znany jest głównie jako autor książek o stoicyzmie i o Polsce, a przede wszystkim jako popularyzator tzw. stoicyzmu współczesnego. Mówiąc najprościej, to nurt filozoficzny powstały pod koniec XX wieku, który w centrum zainteresowania stawia odnowę starożytnego stoicyzmu, dostosowanego do naszej epoki i współczesnej umysłowości.

„Sztuka życia według stoików" Piotra Stankiewicza to książka przedstawiająca właśnie taki uwspółcześniony stoicyzm. Jest bogata w cytaty z tekstów znakomitych filozofów antycznych takich, jak: Marek Aureliusz, Epiktet, Seneka oraz innych przedstawicieli szkoły stoickiej, pod którymi autor zawarł swój komentarz oraz interpretację.

Książka jest podzielona na siedem części prezentujących stoickie metody, dzięki którym możemy sobie poradzić z napotykanymi w życiu problemami. Nie brak tu również nauki o dystansie, niezależności, odnajdywania swojej roli w świecie i cieszenia się życiem.

Warto wspomnieć, że publikacja skupia się jedynie na praktycznej stronie stoicyzmu. Zaznacza to już we „Wstępie” sam Piotr Stankiewicz, pisząc: „Niniejsza książka jest prezentacją stoickiego sposobu życia. Jest jego praktycznym i pozytywnym podręcznikiem”.

Do przeczytania niniejszej książki przymierzałem się od pewnego czasu. Problemem była jej absolutna niedostępność na rynku w tradycyjnej formie. Nigdzie nie można było jej nabyć, a wszystkie egzemplarze zostały dosłownie wykupione przez czytelników. Audiobookiem lub e-bookiem nie bardzo byłem zainteresowany, gdyż lubię mieć w rękach papierowy egzemplarz książki. Taki sposób czytania zdecydowanie najbardziej mi odpowiada.

Zanim zagłębiłem się w lekturę, myślałem, że być może „Sztuka życia…” będzie trudna do przebrnięcia. Jednak w zupełności zgadzam się ze słowami dr. hab. Tadeusza Bartosia, że: „To książka nie tylko dla filozofów, ale dla każdego, kto szuka refleksji nad tym, jak żyć”.

Mnie osobiście bardzo podoba się styl autora oraz sposób, w jaki interpretuje stoicyzm. Całość jest napisana lekko i przejrzyście, ale jednocześnie bardzo wnikliwie. Każdy rozdział ma swój tytuł, a po nim następuje adekwatny do treści cytat, zaczerpnięty od wybranego filozofa. Następnie jest streszczenie wiedzy w tzw. „Pigułce”, co okazuje się niezwykle przydatne przy ponownym czytaniu lub szukaniu odpowiedniego fragmentu, do którego chcemy wrócić. Dopiero potem następuje część zasadnicza – szczegółowy komentarz Piotra Stankiewicza do przywołanych urywków z dzieł starożytnych stoików.

Polecam tą książkę każdemu, kto chce się zapoznać ze stoicyzmem, czyli sposobem życia wymyślonym 2300 lat temu w Grecji. W szczególności tym, którzy popadają w zwątpienie, bo cytując autora: „Stoicyzm nie jest przeznaczony dla tych, którzy nie upadli na duchu, ale dla tych, którzy chcą się podnieść. Ta książka nie jest dla tych, którzy nie mają sobie i swojemu życiu nic do zarzucenia, ale dla tych, którzy chcą siebie i swoje życie poprawić”.

Zapraszam do lektury!

 

Kamil Kamiński – uczeń kl. 2 Tc (technik informatyk)