W dniu 21 czerwca br. - podczas uroczystości kończącej rok szkolny 2023/2024 - oficjalnie został rozstrzygnięty 10-miesięczny konkurs czytelniczy, którego organizatorem była Biblioteka ZST w Jaśle. W ścisłym finale znalazły się trzy, absolutnie cudowne, osoby o wysokiej kulturze osobistej, świetnych wynikach w nauce, sprecyzowanych pasjach i planach życiowych i - co najistotniejsze z punktu widzenia konkursu - wyróżniające się wielką pasją czytania.
W ciągu całego roku szkolnego byli aktywnymi użytkownikami naszej biblioteki, współpracowali z nauczycielem bibliotekarzem na różnych polach (m.in. udział w konkursach, redagowanie recenzji do cyklu "Czytelnicy Biblioteki ZST polecają...", angażowanie się w projekty edukacyjne w ramach realizacji NPRCz 2.0, przygotowywanie aktualnych gablot bibliotecznych na korytarzu szkolnym, uczestnictwo w warsztatach w Generatorze Nauki GEN w Jaśle, wyjścia na spotkania autorskie i lekcje biblioteczne do Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz lekcje muzealne do tutejszego Muzeum Regionalnego, a także współtworzenie "Listy życzeń czytelników" oraz wpływ na księgozbiór biblioteki).
Niekwestionowaną zwyciężczynią - i jak to doskonale ujął Pan Dyrektor mgr Grzegorz Zięba: "...najbardziej zaczytaną dziewczyną w szkole..." - została Kinga Smalara, uczennica kl. 2 Te (o profilu technik programista). Jest ona ewidentnym dowodem na to, że w typowo męskiej szkole za jaką uważany jest ZST w Jaśle, dziewczęta mogą świetnie się odnaleźć, z powodzeniem rywalizować z chłopcami, stanowić siłę napędową oraz wywierać bardzo dobry wpływ na kolegów. To do Kingi powędrował tytuł "Czytelnika Roku Szkolnego 2023/2024", pamiątkowe trofeum, atrakcyjne bony podarunkowe oraz dyplom.
Na miejscu II w konkursie uplasował się Adrian Gozdecki - uczeń kl. 3 Td (o profilu technik mechanik - obróbka skrawaniem). Do jego rąk również trafiło pamiątkowe trofeum, dyplom oraz bon prezentowy na zakupy.
III podium zdobył Volodymyr Malaiko - uczeń kl. 1 Te (o profilu technik elektryk). Dla tego laureata książki i czasopisma stanowią szczególne źródło poszerzania zasobu polskiego słownictwa. Pierwszoklasista otrzymał z rąk Pana Dyrektora pamiątkowe trofeum, dyplom oraz bon zakupowy.
Książki od najdawniejszych czasów stanowiły źródło wiedzy. Były czytane i gromadzone przez możnych tego świata w myśl zasady - "wiedza to potęga". Nie zawsze były powszechnie dostępne dla prostych ludzi. Jednak, mimo zmieniających się epok i mód, dobra książka nadal pozostaje wartością sama w sobie.
Współcześnie, znani nam ludzie sukcesu niejednokrotnie podkreślają w swoich wypowiedziach, że czytanie książek wywarło istotny wpływ na ich życie i osiągnięcia. Wymienić tu można chociażby: dyrektora generalnego SpaceX i Tesla - miliardera Elona Muska, Marka Zuckerberga - twórcę Facebooka i właściciela Instagrama, Billa Gates'a - założyciela Microsoftu i twórcę Windowsa, utytułowaną tenisistkę Igę Świątek, LeBrona Jamesa - jednego z najlepszych koszykarzy NBA czy aktora Daniela Radcliffe'a - odtwórcę roli Harry'ego Pottera w serii filmów na podstawie książek J. K. Rowling.
Dzisiaj każdy z nas ma wolny i bezpłatny dostęp do zasobów bibliotek. Za pomocą kilku kliknięć w aplikacji możemy też zakupić książkę online bez wychodzenia z domu, ale czy to doceniamy?... Czy korzystamy z dobrodziejstw technologii dostępnej na wyciągnięcie ręki, aby rozwijać się w tej mierze?...
Być może próbujemy umniejszyć rolę nauczyciela bibliotekarza, który stara się na różne sposoby zarazić uczniów pasją czytania i zamiłowaniem do książek?... Może wyśmiewamy się z kolegów i koleżanek korzystających z biblioteki, czytających lektury, literaturę piękną lub tzw. literaturę fachową?...
Jeśli tak, to najwyższy czas by to zmienić!
"Czytanie książek fajne jest, ten kto czyta jest... The Best" :)
CZYTELNICY MIESIĄCA W ROKU SZKOLNYM 2023/2024 - PRZYPOMNIENIE
oprac. M. Jachym - nauczyciel bibliotekarz