Miesiąc listopad tradycyjnie zapoczątkowuje Dzień Wszystkich Świętych, a następnie Dzień Wszystkich Zmarłych. To czas sprzyjający refleksji oraz zadumie nad sensem ludzkiego życia, jego przemijaniem i śmiercią. Częściej niż zwykle odwiedzamy w tym okresie cmentarze i zapalamy znicze na grobach naszych bliskich.

W pewnym sensie, w ten listopadowy klimat wpisuje się aktualna wystawa książek w bibliotece szkolnej, których znakiem rozpoznawczym jest słowo "śmierć" w tytule. Znajdują się wśród nich zarówno nowości, jak chociażby powieść Ryszarda Oleszkiewicza pt. "Zanim zabijesz moją śmierć", jak również pozycje nieco starsze - ale także godne uwagi - np. wspomnienia Bronisława Trońskiego pt. "Tędy przeszła śmierć. Zapiski z powstania warszawskiego", czy opowieść Jamesa Fenimore'a Coopera pt. "Jezioro Śmierci".

Na WYSTAWĘ "ŚMIERTELNIE POWAŻNYCH" KSIĄŻEK Z NASZEGO KSIĘGOZBIORU składa się dziesięć tytułów: 

  • wspomniany wcześniej Ryszard Oleszkowicz "Zanim zabijesz moją śmierć"

Thriller szpiegowski o - zakrojonej na szeroką skalę - akcji rosyjskich służb wywiadowczych w Polsce.

  • Dean Koontz "Dom śmierci"

Powieść sensacyjna, w której ważą się losy całego świata.

  • Lee Child "Poziom śmierci"

Powieść sensacyjna/kryminał z niezniszczalnym bohaterem Jackiem Reacherem (byłym wojskowym), który przez przypadek trafia do małego miasteczka, gdzie zaczynają się jego niespodziewane problemy z prawem.

  • Suzanne Collins "Igrzyska śmierci"

Pierwszy tom bestsellerowej serii powieści science fiction dla młodzieży. Akcja utworu toczy się w Panem - totalitarnym państwie przyszłości, gdzie wybrani młodzi ludzie zmuszani są do walki na śmierć i życie podczas organizowanych co roku igrzysk. Książka doczekała się filmowej adaptacji w reż. Gary'ego Rossa (2012 r.)

  • James Dashner "Lek na śmierć. Zwyciężaj albo giń"

Trzeci i ostatni tom serii amerykańskiego autora. Książka stała się międzynarodowym bestsellerem i jest uznawana za jedną z najlepszych powieści młodzieżowych science fiction. Głównym bohaterem utworu jest Thomas, który wyrusza w niebezpieczną misję odnalezienia lekarstwa na śmiertelną chorobę. Na podstawie książki został nakręcony film w 2018 r. On również cieszył się dużą oglądalnością na całym świecie.

  • ww. Bronisław Troński "Tędy przeszła śmierć. Zapiski z powstania warszawskiego"

Fabularyzowane wspomnienia autora - plutonowego podchorążego o ps. "Jastrząb", walczącego w Powstaniu Warszawskim. 

  • Reinhold Messner "Naga Góra. Nanga Parbat - brat, śmierć i samotność"

Propozycja dla miłośników literatury podróżniczej oraz literatury faktu i reportażu. Autor książki wspomina w niej wyprawę na Nanga Parbat (czyli Nagą Górę), na którą wyruszył wraz z bratem Guntherem. Rodzeństwu udało się zdobyć ośmiotysięcznik w Himalajach - dziewiąty co do wysokości szczyt świata - ale podczas drogi powrotnej Gunther zginął pod lodową lawiną. Ogromny sukces przerodził się w ogromny osobisty dramat Reinholda Messnera... Właśnie o tym jest ta książka... - o bracie, śmierci i samotności.

Góry nie po raz pierwszy uczą wszystkich pokory. Biblioteka ZST poleca tę pozycję wszystkim amatorom górskich wycieczek.

  • Alistair MacLean "Wyścig ku śmierci"

To niewielka powieść dla fanów motoryzacji, a w szczególności Formuły 1. W trakcie wyścigów Grand Prix Francji na torze ginie tragicznie jeden z kierowców. Ktoś usilnie próbuje zrzucić winę za ten wypadek na Johna Harlowa - wielokrotnego mistrza prestiżowych wyścigów samochodowych. Kobieca intuicja Mary - córki właściciela klubu wyścigowego - podpowiada jej, że Harlow jest niewinny. Czy to przeczucie będzie mylne?... Czy rzeczowe dowody i słowa kłamstwa podważą wiarygodność i wartość intuicji bohaterki?... A może po raz kolejny okaże się, że to jednak kobieta jest bardziej spostrzegawcza od mężczyzn i ma wrodzoną zdolność właściwego odbierania i rozszyfrowywania sygnałów niewerbalnych?... 

  • Alistair MacLean "Rzeka śmierci"

Książka z gatunku kryminał/sensacja/thriller dla wszystkich lubiących porządną przygodę. Wartka akcja w scenerii egzotycznej dżungli, rwąca rzeka, strzały - jednym słowem powieść na miarę Indiany Jonesa. Jeśli ktoś nie zna twórczości pana Alistaira MacLeana może warto to zmienić?...

  • James Fenimore Cooper "Jezioro Śmierci"

Na koniec propozycja słynnego kiedyś pisarza amerykańskiego, który był niezwykle poczytny w Polsce w latach osiemdziesiątych XX w. Wszystkie książki jego autorstwa, znajdujące się w zasobach Biblioteki ZST, noszą ślady licznych wypożyczeń i są dosłownie "zaczytane" przez byłych absolwentów naszej szkoły. Z pewnością niektóre z nich wymienimy na nowe egzemplarze, jak chociażby powieść przygodowo-historyczną pt. "Ostatni Mohikanin", która młodszym pokoleniom znana jest z filmowej adaptacji i niezapomnianej roli Daniela Day-Lewis'a.

"Jezioro Śmierci" to także opowieść o kultowym bohaterze Coopera - Sokolim Oku - i konflikcie rdzennych mieszkańców Ameryki - Indian - z pionierami podbijającymi ich tereny.

Zapraszamy do biblioteki.

 

oprac. M. Jachym - nauczyciel bibliotekarz