W dniu 26 listopada 2024 r. w Młodzieżowym Domu Kultury w Jaśle odbyła się uroczystość wręczenia nagród w II edycji Powiatowych Konkursów Fotograficznych „Świat owadów” i „Świat pajęczaków”Uczestniczył w niej reprezentant naszej szkoły - Kamil Zabawa (uczeń z kl. 1 Tb) wraz z opiekunem konkursowym. 

Zdjęcia, wykonane przez przyszłego technika pojazdów samochodowych, zostały docenione przez Jury i podczas gali finałowej Kamil odebrał dyplomy oraz nagrody za Wyróżnienia w obydwu konkursach.

                           

Organizatorem i pomysłodawcą przyrodniczych konkursów fotograficznych, skierowanych do uczniów szkół z terenu powiatu jasielskiego, był Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle oraz Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Ożennej, a nagrody dla laureatów ufundowało Starostwo Powiatowe w Jaśle.

Po powrocie do szkoły na Kamila czekały gratulacje od kolegów oraz Pana Dyrektora - mgra Grzegorza Zięby.

Zdolnemu pierwszoklasiście życzymy powodzenia i kolejnych sukcesów w dziedzinie fotografii.

Poniżej prezentujemy nagrodzone zdjęcia wraz z ich opisami, które były dodatkowo punktowane w konkursach.  

Moje zdjęcie przedstawia Osę pospolitą (Vespula vulgaris), czyli gatunek błonkówki z rodziny osowatych.To pospolity i bardzo inwazyjny owad, który występuje praktycznie wszędzie. Jeśli lato jest suche – tak jak w bieżącym roku - to osy szczególnie dają się we znaki zarówno ludziom jak i innym zwierzętom.

Ciało osy, ubarwione w charakterystyczne czarno-żółte wzory, kojarzy się nam z uciążliwym owadem, budzącym w nas często strach i niechęć.Tymczasem moje zdjęcie ukazuje tego owada z zupełnie innej perspektywy.

Zamiast uciążliwej, natrętnej, agresywnej i niebezpiecznej Vespula vulgaris widzimy zwykłą, bezbronną robotnicę, która właśnie zakończyła krótki okres swojego życia – trwający maksymalnie od 12 do 22 dni. Tylko tyle…

Wyczerpana pracą, przysiadła w czasie lotu na wilgotnym kamieniu i już nie odleciała…

Życiodajna woda, którą chciała pobrać z mokrej skały wystającej nad lustro wody, tym razem nie dodała jej sił i nie przywróciła do życia…

 

Zdjęcie przedstawia gatunek pająka z rodziny omatnikowatych zwanego Steatoda grossa, czyli Fałszywa czarna wdowa. Jego występowanie związane jest głównie z miejscem zamieszkania człowieka, ale równie dobrze można go spotkać poza siedzibami ludzkimi – jak to miało miejsce w moim przypadku.

Ubarwienie, zauważonego przeze mnie osobnika, było ciemnobrązowe do prawie czarnego na odwłoku, gdzie widniał rozmyty rysunek. Dzięki temu Steatoda grossa ma fizyczne podobieństwo do pająków z rodzaju Latrodectus (wdowa) i stąd zapewne pochodzi określenie „fałszywa”. Ukąszenie tego pająka nie jest jednak ani tak dotkliwe, ani tak niebezpieczne jak ukąszenie czarnej wdowy. Są zupełnie niegroźne dla zdrowego człowieka.

Na wykonanym przeze mnie zdjęciu pająk wisi doczepiony do pajęczyny od dołu i z takiej perspektywy należy na nie spoglądać.

 

oprac. M. Jachym - nauczyciel bibliotekarz 

Więcej informacji na Facebooku i stronie organizatora:

Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle

https://mdkjaslo.pl/pl/aktualnosci/1367/uroczystosc-wreczenia-nagrod-w-konkursach-fotograficznych-swiat-owadow

 

A także: www.facebook.com/zstjaslo