Nagroda Nobla jest, bez wątpienia, jednym z najbardziej prestiżowych wyróżnień na całym świecie. Przyznawana jest od 123 lat za wybitne zasługi dla ludzkości w dziedzinie naukowej, literackiej oraz za działania na rzecz pokoju. Została ustanowiona przez szwedzkiego przemysłowca i wynalazcę dynamitu - Alfreda Nobla. Laureaci są wyłaniani corocznie, a uroczystość wręczenia nagród odbywa się tradycyjnie 10 grudnia w Sztokholmie. Każdy zwycięzca - oprócz oczywiście uznania i sławy - otrzymuje medal z wizerunkiem fundatora, kaligrafowany dyplom oraz nagrodę finansową.
Zaszczytu odbioru złotego medalu z rąk szwedzkiego króla dostąpiło do tej pory ośmioro Polaków: Maria Skłodowska - Curie (fizyka 1903 i chemia 1911), Henryk Sienkiewicz (literatura 1905), Władysław Reymont (literatura 1924), Czesław Miłosz (literatura 1980), Lech Wałęsa (pokojowa 1983), Józef Rotblat (pokojowa 1995), Wisława Szymborska (literatura 1996) oraz Olga Tokarczuk (literatura 2018, nagrodę przyznano w 2019).
W ostatnim roku Akademia Szwedzka zdecydowała, że Literacka Nagroda Nobla 2024 trafi do rąk południowokoreańskiej pisarki Han Kang. Została ona doceniona - jak czytamy w uzasadnieniu werdyktu - za: "intensywną prozę poetycką, która mierzy się z historycznymi traumami i obnaża kruchość ludzkiego życia".
Autorka jest znana polskim czytelnikom dzięki książkom: "Wegetarianka" (za którą w 2016 r. otrzymała Międzynarodową Nagrodę Bookera), "Nie mówię żegnaj", "Nadchodzi chłopiec" i "Biała elegia". Dwa pierwsze tytuły pozyskaliśmy do naszej biblioteki w ramach darów. Warto jednak zaznaczyć, że nie jest to literatura lekka i łatwa w odbiorze, ale przeznaczona dla bardziej dojrzałych czytelników.
Laureatce Literackiej Nagrody Nobla 2024 - między innymi - poświęcona jest również aktualna gazetka ścienna w bibliotece szkolnej.
oprac. nauczyciel bibliotekarz - mgr M. Jachym