Annie Ernaux to współczesna francuska pisarka, która 10 grudnia 2022 r. została uhonorowana Literacką Nagrodą Nobla. Akademia Szwedzka przyznała jej to prestiżowe wyróżnienie: „…za odwagę i chirurgiczną precyzję, z jaką odkrywa korzenie, wyobcowanie i zbiorowe ograniczenia osobistej pamięci”.
Jej autobiograficzna powieść pt. „Lata” zdobyła liczne międzynarodowe nagrody literackie i była nominowana do Nagrody Bookera. Dlatego nie mogło jej zabraknąć w księgozbiorze naszej biblioteki.
Autorka wydała tę książkę w wieku 68 lat, będąc kobietą dojrzałą i spełnioną, która z charakterystyczną dla tego wieku mądrością i spokojem opisuje swoje dotychczasowe życie – od czasów sielskiego dzieciństwa aż po tzw. wczesną starość, kiedy to zapisuje ostatnie zdanie na kartach swojej powieści.
„Uratować coś z czasu, w którym się już nigdy nie będzie” – takimi słowami kończy swoje „Lata” i taki cel przyświeca całej książce. Annie Ernaux zamyka w niej – czego ma świadomość – większą część swojego życia, które odeszło i nigdy już nie wróci... Zawiera tu wspomnienia osób, których dawno już nie ma; miejsc, które zmieniły się nie do poznania; słów, które zostały wypowiedziane i których cofnąć się nie da oraz chwil, które bezpowrotnie uleciały w przeszłość… I tak jak my dzisiaj, oglądając zdjęcia w rodzinnych albumach, patrzymy na twarze dziadków zmarłych pół wieku temu albo nieżyjących rodziców, sąsiadów, krewnych czy też kolegów ze szkolnej ławy, tak: „I my będziemy pewnego dnia we wspomnieniu naszych dzieci pośród wnuków i ludzi, którzy się jeszcze nie narodzili”.
Biblioteka ZST serdecznie poleca!
oprac. mgr M. Jachym
Stephen Edwin King to jeden z najpoczytniejszych pisarzy światowych specjalizujący się w literaturze grozy. Jego literackim debiutem, który przyniósł mu rozgłos i zjednał rzesze fanów, jest powieść „Carrie”, przedstawiająca historię zakompleksionej licealistki okrutnie prześladowanej przez rówieśników.
Główna bohaterka – Carrie White – od najmłodszych lat uznawana jest w szkole za dziwadło oraz odludka i dla wszystkich stanowi nieustanny obiekt kpin i żartów. Różni się od kolegów i koleżanek, bo nigdy nie chodzi na prywatki, ubiera się staromodnie, nie ma znajomych, nie interesuje się chłopakami i nikogo nie zaprasza do swojego domu, w którym mieszka wspólnie z matką.
Dziewczyna wiele w swoim życiu przeszła i każde kolejne upokorzenie cierpliwie znosi, jednak czara goryczy przelewa się podczas balu maturalnego, w trakcie którego zostaje dotkliwie poniżona na oczach całej szkoły. To wydarzenie wyzwala w Carrie skrywaną do tej pory niezwykłą moc i zapoczątkowuje serię tragicznych wydarzeń, mających na celu srogą zemstę na prześladowcach…
Do tej pory debiutancka powieść Kinga doczekała się aż trzech ekranizacji, co niewątpliwie świadczy o jej dużym zainteresowaniu. Warto jednak sięgnąć do literackiego pierwowzoru, który stanowi punkt wyjścia do wizji reżysera ukazanej na szklanym ekranie.
Niekwestionowany król horroru, za którego pisarz od lat jest uznawany, z mistrzowską precyzją odmalowuje w swojej książce psychologiczne studium nastolatki, będącej w środowisku szkolnym swoistym kozłem ofiarnym. A do czego może doprowadzić wybuch negatywnych emocji, nagromadzonych przez lata prześladowań, dowiecie się na podstawie historii Carrie White.
oprac. mgr M. Jachym
„451 stopni Fahrenheita: temperatura, w której papier książkowy
zajmuje się ogniem i spala”.
Nie bez kozery amerykańskiego pisarza Raymonda Douglasa Bradbury’ego plasuje się w absolutnej czołówce światowych twórców fantastyki. Jego dystopijna powieść o świecie postliterackim, w którym za największe zagrożenie, zło i przyczynę wszelkich nieszczęść ludzkości uważa się… KSIĄŻKI, zmusza czytelników do głębokiej refleksji nad wartością i znaczeniem literatury w życiu jednostki oraz całego społeczeństwa.
Główny bohater utworu - Guy Montag - to strażak należący do elitarnej grupy, zajmującej się tropieniem książek i ich niszczeniem. Zamiast gasić pożary – wznieca je, zamiast ratować ludzi i ich mienie – pali wszystko, jeśli tylko w przeszukiwanych domach odnajdzie zakazane egzemplarze.
A dlaczego komuś tak bardzo zależy na unicestwieniu ksiąg i całkowitym odcięciu od nich zwykłych śmiertelników?...
Z całą pewnością dlatego, że książki mają potężną moc - rozwijają myślenie, dostarczają człowiekowi wiedzy, zwiększają jego kreatywność, pobudzają fantazję, wyrabiają zdanie i krytyczny stosunek wobec rzeczywistości.
Tymczasem w świecie przyszłości nie ma miejsca na indywidualizm, spontaniczność i uczuciowość – nie można kwestionować narzuconych zasad i norm zachowań. Ludzie nie znający książek są łatwiejsi do zmanipulowania, bierni, pogrążeni w letargu i rutynie. Jedyny sens ich życiu nadają „ścianowizje” i szumiące „muszelki” w uszach, będące ekwiwalentem spotkań i rozmów z drugim człowiekiem oraz zagłuszające zdolność logicznego myślenia.
Czy to przypadkiem czegoś nam nie przypomina? Czy pesymistyczna wizja przyszłości, wykreowana 70 lat temu przez Bradbury’ego, nie realizuje się współcześnie na naszych oczach? Czy maleńkie bezprzewodowe słuchawki i ogromne kolorowe telewizory na ścianach domów nie wypierają dzisiaj książek i czytania?
Lektura powieści "451° Fahrenheita" pozwoli ustosunkować się do powyższych pytań i z całą pewnością skłoni do zadumy. Dzięki niej poznacie dalsze koleje losu strażaka Montaga i dowiecie się, czy szaleńczy plan całkowitej likwidacji książek doczekał się spełnienia.
oprac. mgr M. Jachym
Robert Lewandowski to sportowiec, którego zna cały świat. Wiele już o nim wiemy za sprawą mediów społecznościowych, a także wywiadów, których udzielał. W ostatnich latach ukazała się jednak ciekawa książka pt." Robert Lewandowski. Nienasycony". Jest to biografia spisana przez Pawła Wilkowicza - dziennikarza, który po rozmowach z Robertem i Anną, a także ich współpracownikami, podjął się próby przedstawienia życia jednego z najlepszych piłkarzy w historii polskiej piłki nożnej. Książka ta opowiada o marzeniach i pasjach Roberta. Przedstawia go jako człowieka, który właściwie oszlifował swój talent i dokonał rzeczy niemożliwych dla wielu, jak np. cztery gole strzelone drużynie Real Madryt. Mimo wielu osiągnięć były w jego karierze momenty trudne, które potrafił pokonać, a które również wzmocniły jego charakter. Jednak bycie sportowcem nie jest jedyną rolą, którą obrał w życiu - to także ojciec, mąż i biznesmen.
„Przetrwać Belize” to książka napisana przez żołnierza GROM-u - Navala. Opisuje w niej jedną z misji szkoleniowych (zorganizowanej przez Brytyjczyków) w miejscu zwanym Belize, mieszczącym się w podzwrotnikowej dżungli. Naval to człowiek, który wiele widział uczestnicząc w misjach zagranicznych, wielokrotnie też został odznaczony za swoje zasługi, lecz szkolenie w samym środku dżungli zrobiło na nim duże wrażenie. Książka jest więc opisem działań, jakie żołnierze musieli podejmować podczas ćwiczeń, ale także swoistym przewodnikiem o tym, w jaki sposób można przetrwać w tej trudnej przestrzeni. Czytając mamy wrażenie, że sami jesteśmy uczestnikami tegoż szkolenia, poznajemy walory i zagrożenia miejscowej flory i fauny. Uczymy się, w jaki sposób można przetrwać w ekstremalnych warunkach, czego unikać, a na co zwracać uwagę.
Naval w swej książce porusza tematy ważne i interesująca dla wielu czytelników. Bowiem jest to opis szkolenia, które przechodzą żołnierze wojsk specjalnych. Atutem tej pozycji jest również to, że poznajemy aspekty ćwiczeń z perspektywy żołnierza, a spora dawka humoru, która również wyłania się z tej książki jest jej dodatkowym walorem.
Strona 1 z 2