Z pewnością zauważyliście, że wraz z początkiem roku szkolnego w gablocie bibliotecznej (tuż obok sklepiku) pojawiła się nowa gazetka ścienna poświęcona Narodowemu Czytaniu 2022.

W br. przypada 11 edycja tej polskiej akcji społecznej propagującej znajomość literatury narodowej, w której obszerne fragmenty dzieł odczytywane są publicznie - również w środkach masowego przekazu.

Tym razem Polacy pochylą się nad lekturą „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza, a Patronat Honorowy nad przedsięwzięciem objęła Para Prezydencka.

Wystawa tematyczna w gablocie przypomina biografię naszego wybitnego wieszcza narodowego, genezę postania całego zbioru, tytuły najpopularniejszych ballad, najważniejsze cytaty przydatne do egzaminu maturalnego oraz ideę samej akcji. Na uwagę zasługują również reprodukcje przepięknych ilustracji do tekstów ballad, autorstwa polskiego malarza Konstantego Górskiego.

Z okazji Narodowego Czytania Prezydent RP Andrzej Duda tradycyjnie skierował przesłanie do wszystkich obywateli, zachęcając ich do współtworzenia akcji:

Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane Ballady i romanse Adama Mickiewicza – zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury…”.1

Nasza szkoła odpowiedziała na zaproszenie Pana Prezydenta i również przystąpiła do tegorocznego Narodowego Czytania. Nauczyciel bibliotekarz oficjalnie zarejestrował ZST im. Bohaterów Września w Jaśle do udziału w ogólnopolskiej akcji za pośrednictwem strony www.prezydent.pl

Serdecznie zapraszamy do wspólnej lektury!

tekst i fot. mgr M. Jachym

1 Narodowe Czytanie 2022. List Prezydenta RP Andrzeja Dudy, https://www.prezydent.pl/aktualnosci/inicjatywy/narodowe-czytanie/2022-ballady-i-romanse/list-prezydenta-rp-andrzeja-dudy, dostęp: 05.09.2022 r.