W dniu 24 listopada 2023 r. uczniowie kl. 3 Td wybrali się z nauczycielem bibliotekarzem do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle. Uczestniczyli tam w ciekawej lekcji bibliotecznej, poświęconej motywowi syna marnotrawnego w literaturze i sztuce.

W trakcie zajęć mieli okazję przypomnieć sobie dokładnie treść biblijnej przypowieści, przedstawionej w Ewangelii wg św. Łukasza. Następnie kontemplowali obraz Rembrandta van Rijn "Powrót syna marnotrawnego", analizując detale i wyjaśniając ich znaczenie oraz symbolikę. Na koniec skupili swoją uwagę na tekście piosenki poetyckiej Marka Kaczmarskiego pt."Syn marnotrawny", który nawiązuje do obrazu niderlandzkiego malarza, ale jednocześnie ukazuje odmienne podejście do postaci biblijnego utracjusza.

Pobyt w MBP w Jaśle zakończył się odwiedzeniem Czytelni Głównej oraz Wypożyczalni dla Dorosłych, gdzie wychowankowie mogli zapoznać się z bogatą ofertą, zasobami oraz godzinami pracy biblioteki.

Szczegółowe informacje na temat godzin otwarcia instytucji pod linkiem: strona.mbp.jaslo.pl/pl/Godziny-otwarcia

Z kolei w dniu 27 listopada 2023 r. trzecioklasiści udali się wraz z nauczycielem bibliotekarzem do Muzeum Regionalnego w Jaśle, gdzie wzięli udział w lekcji muzealnej na temat Adama Loreta - leśnika z Jasła. O tej niezwykłej postaci, zapisanej złotymi zgłoskami w historii Lasów Państwowych, opowiedział im Dyrektor Jasielskiego Muzeum - p. mgr Mariusz Świątek.

W drodze powrotnej do szkoły, uczniowie zatrzymali się przez chwilę w Parku Miejskim, aby uważniej przyglądnąć się pomnikowi Adama Loreta. Przy obelisku z popiersiem patrioty i leśnika wykonali sobie zdjęcie, które będzie im przypominać o osobie pierwszego dyrektora i organizatora Lasów Państwowych oraz pierwszej wizycie w Muzeum Regionalnym w Jaśle.

Wyjścia zorganizowane dla uczniów kl. 3 Td były nagrodą za ich aktywność czytelniczą oraz udział w życiu biblioteki szkolnej.

oprac. Maria Jachym - nauczyciel bibliotekarz