Literatura młodzieżowa (Young adult) koncentruje się przede wszystkim na tematach i problemach młodych ludzi w okresie dojrzewania. Daje czytelnikom wgląd w uczucia i przeżycia nastoletnich bohaterów borykających się z wyzwaniami wieku młodzieńczego.

Fabuła takich utworów porusza tematykę relacji z innymi, przyjaźni, miłości (często zawiedzionej), akceptacji społecznej i wyalienowania, braku pewności siebie oraz kompleksów, a także utraty bliskiej osoby, uzależnień, choroby, przemocy, problemów rodzinnych, hejtu itp. Spektrum zagadnień powieści młodzieżowych jest więc bardzo szerokie.

Dzięki otrzymanej dotacji w ramach Priorytetu 3 "Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021 - 2025" księgozbiór biblioteki szkolnej wzbogacił się o nowe pozycje z kategorii Young adult, które wskazaliście w ankiecie dotyczącej propozycji zakupowych. Znajdują się wśród nich takie książki, jak:

• trylogia Mafi Tahereh pt."Dotknij mnie" - sprzedana w milionach egzemplarzy na całym świecie;
  • bestsellerowa "Trylogia Moon" autorstwa Weroniki Schmidt;
  • "Tego nie mogę ci powiedzieć" - Justyny Sznajder;
  • "Dreadful" Ohanki  (dwa miliony odsłon na Wattpadzie);
  • "Co wyszeptał nam deszcz" - Joanny Balickiej;
  • oraz "Ponad wszystko" Nicoli Yoon - bestseller "New York Timesa" zekranizowany przez Stellę Meghie.

Polecamy na zimowe wieczory!

oprac. Maria Jachym - nauczyciel bibliotekarz