Miroslav Žamboch to czeski pisarz, który znany jest szerokiemu gronu czytelników jako autor powieści fantasy. Jego cykl o Koniaszu to trylogia, w skład której wchodzą kolejno: „Na ostrzu noża”, „Krawędź żelaza” oraz „Wilk samotnik”.

A kim jest ów Koniasz, zapytacie?

Otóż, jest to z całą pewnością niesamowity bohater, który w pojedynkę sprosta wszelkim przeciwnościom i wyjdzie cało z największej opresji. Słowo „niemożliwe” nie istnieje w jego słowniku, bowiem jako ciekawy świata, doświadczony i nieustraszony najemnik podejmie się dosłownie każdego - nawet najbardziej ryzykownego zadania. A jakby tego było mało, Koniasz obdarzony jest ponadprzeciętną inteligencją oraz instynktem, po mistrzowsku włada bronią i zna się niemalże na wszystkim.

Powyższy opis bohatera z pewnością nasuwa fanom powieści fantasy skojarzenia z „Wiedźminem” Sapkowskiego i poniekąd słusznie…

Obydwaj – i Geralt z Rivii, i Koniasz – nie grzeszą też urodą, nie cieszą się sympatią ludzi, a ich praca jest niezwykle niewdzięczna i niedoceniana. Na tym jednak analogie między obydwoma najemnikami się kończą, bowiem przeżywane przez nich przygody dalece się od siebie różnią a jeśli dodać, że Koniasz poluje na ludzi, a nie na potwory jak Wiedźmin, to ucinamy dalsze spekulacje odnośnie podobieństw.

Tom I trylogii pt. "Na ostrzu noża"  wciąga czytelnika od pierwszej strony i nie pozwala oderwać się od lektury. Autor tworzy fascynującą historię, w której postać głównego bohatera jawi się niezwykle wyraziście, a bardzo dynamiczny styl narracji dosłownie wciąga nas w wir niesamowitych wydarzeń. Szybkie zwroty akcji trzymają cały czas w napięciu i absolutnie nie ma tu miejsca na nudę, i chociaż powieść jest zdecydowanie "grubym bookiem", to i tak kolejne strony potrafią nieźle zaskoczyć czytającego. 

Atmosfera książki jest tajemnicza, podobnie jak tajemniczy jest jej bohater - postać niezwykle złożona, pełna sprzeczności, niedomówień i skrywanych sekretów. Jego życie staje na tytułowym "ostrzu noża", gdy zostaje wplątany w skomplikowany splot zdarzeń, które prowadzą go przez labirynt intryg i niebezpieczeństw.

Koniasz dostaje zlecenie przetransportowania tysiąca osadników na wyznaczony teren tzw. ziemię niczyją w celu jej skolonizowania i przejęcia. Jego zleceniodawcy sowicie płacą mu za wykonanie tego zadania, bowiem sami spodziewają się zarobić na tym krocie. Chociaż wszystko brzmi banalnie to - jak możecie się domyślać - sprawy się komplikują i w ruch idą ostrza, z których nasz bohater nader chętnie lubi robić użytek.

Podczas swoich przygód najemnik nie tylko stawia czoła niebezpieczeństwom zewnętrznym, ale również odkrywa coś istotnego w samym sobie. Dla miłośników powieści fantasy to lektura obowiązkowa, która dostarcza zarówno emocji jak i literackiego zadowolenia. 

Tom II pt. "Krawędź żelaza" przynosi czytelnikowi pewną odmianę. Można powiedzieć, że jest to zbiór opowiadań o przygodach tego samego bohatera, które są mniej lub bardziej powiązane z fabułą całej serii. I chociaż akcja nie jest tutaj tak szybka i zaskakująca jak w tomie I, to czytelnik i tak będzie usatysfakcjonowany mnogością bohaterów, scenerii i wydarzeń.

 

Zwieńczeniem cyklu o Koniaszu jest tom III pt. "Wilk samotnik". Tym razem nieustraszony najemnik będzie musiał stawić czoło niezwykle potężnym ludziom, którym zacznie bardzo zależeć na tym, aby go zlikwidować. Podobnie jak w tomie I czytelnik zetknie się z zawrotnym tempem akcji, zaskakującymi splotami wydarzeń oraz silnymi emocjami.

 

Podsumowując...

 

Cykl o Koniaszu jest godny polecenia. Miłośnicy fantasy, sensacji i przygody z pewnością będą usatysfakcjonowani światem przedstawionym przez Žambocha. Ci, którzy nie lubią wszelkiego rodzaju obszernych opisów (przyrody, postaci etc.) także docenią trylogię o zawadiackim najemniku. Atutami powieści są również zabawne dialogi, dynamiczne walki i pościgi.

 

Polecam wszystkim poszukującym pasjonującej podróży przez świat nieoczekiwanych wydarzeń.

 

oprac. Patryk Kamiński - uczeń kl. 3 Tc