Dyplom dla szkoły, podziękowanie dla uczestników oraz zaświadczenie dla szkolnego koordynatora to certyfikaty, które otrzymaliśmy za udział w IV Międzynarodowej Edycji VIII Ogólnopolskiej akcji "Przerwa na czytanie". Organizatorem całego przedsięwzięcia była Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim, której przyświecał cel uzmysłowienia młodym ludziom, że czytanie jest atrakcyjną formą spędzania wolnego czasu i może integrować całe społeczności, a tym samym dawać satysfakcję.

Od ośmiu lat to październikowe wydarzenie gromadzi w szkołach, przedszkolach oraz innych instytucjach (nie tylko oświatowych) imponującą liczbę osób, które na przerwie czytają dla przyjemności. Przypomnijmy, że w naszej szkole do akcji przystąpiło 603 uczestników w tym: 560 uczniów, 34 nauczycieli, 7 pracowników administracji i obsługi oraz 2 osoby prowadzące sklepik szkolny.

Oficjalnie ogłaszamy, że w IV Międzynarodowej edycji Przerwy na czytanie w 2023 r. wzięło udział 563 800 osób z Polski i świata! Jest to imponujący wynik, jednak zeszłoroczny rekord, który wyniósł 578 433 osoby, nie został pobity. We wszystkich zaś ośmiu edycjach wzięło udział prawie 2 MILIONY UCZESTNIKÓW, a dokładnie 1 826 384.

Liczby oczywiście mają znaczenie, ale cieszymy się z każdego ucznia, który dzięki tej akcji polubił czytanie, który zmienił zdanie na temat książek, który przyszedł po raz pierwszy do szkolnej biblioteki, który zabrał książkę do dalszej lektury w domu. To jest największy sukces, który jest niemierzalny, a który mamy wielką nadzieję przyniesie owoce w przyszłości.

Warto wspomnieć, że akcja  była realizowana  w  ramach  Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”.
Patronat Honorowy
nad przedsięwzięciem objęła Fundacja ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom, Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbieta Anna Polak, Ośrodek Rozwoju Edukacji oraz Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą.
Patronat medialny nad akcją objęli: Fundacja Powszechnego Czytania, Polska Sekcja IBBY, Stowarzyszenie EBIB- Elektroniczna Biblioteka, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, Biblioteki Szkolne Online, LEGIMI oraz Międzynarodowy Festiwal Literatury Dziecięcej - Rabka Festival.

oprac. M. Jachym - nauczyciel bibliotekarz